Jak usunąć kleszcza u psa?
Codzienne spacery, liczne wyprawy na łono natury – to wszystko może sprawić, że u twojego psiego przyjaciela pojawi się niechciany gość. Kleszcz to krwiopijny pasożyt, który może atakować zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Sprawdź, co zrobić, gdy zauważysz pajęczaka na ciele swojego pupila.
Spis treści:
- Kleszcze – co trzeba o nich wiedzieć?
- Jak usunąć kleszcza u psa? Co zrobić?
- Kleszcze u psa. Jak postępować z psem?
Kleszcze – co trzeba o nich wiedzieć?
Kleszcze to powszechnie spotykane pajęczaki, których powinniśmy się wystrzegać. Choroby przenoszone przez te pasożyty są groźne dla zwierząt oraz ludzi. Kleszcze czyhają na trawach i krzewach na wysokości do 1 metra. Najchętniej przebywają na roślinności wzdłuż ścieżek, którymi poruszają się dzikie zwierzęta, a także psy i ludzie. Kleszcze posiadają zmysł rozpoznawania obecności obiektów ciepłokrwistych, czują obecność zwierzęcia lub człowieka. Czekają na końcach traw i gałązek, skąd są mechanicznie ściągane na sierść lub ubranie.
Wraz z ociepleniem klimatu sezon żerowania kleszczy wydłużył się. W ostatnich latach kleszcze atakowały psy nawet w styczniu i lutym, a zatem można założyć, że są aktywne przez cały rok. Populacja kleszczy stale rośnie, gdyż kleszcze nie mają naturalnych wrogów w przyrodzie. Jedynym skutecznym sposobem ograniczenia liczby kleszczy jest ich zwalczanie na psach! Parafrazując ostatnie zdanie, chcąc samemu uchronić się przed kleszczami powinniśmy jak najlepiej zabezpieczyć przed nimi naszego pupila.
Jak usunąć kleszcza u psa? Co zrobić?
Czy wiesz jak usunąć kleszcza u psa? Przede wszystkim po każdym spacerze, szczególnie w sezonie letnim i jesiennym obejrzyj czworonoga po powrocie do domu. Kleszcz jeszcze nie zdąży wbić się w skórę. Można go wtedy łatwo usunąć. Im później, to zadanie staje się trudniejsze. Z czasem (zwykle po 2-4 godzinach) kleszcz wbija się w ciało ofiary. Ma do tego specjalnie uformowany ryjek zakończony haczykami. Utrudniają one usunięcie zakotwiczonego kleszcza ze skóry. Przyczepiony kleszcz rozpoczyna pobieranie krwi i zwiększa kilkudziesięciokrotnie swoją objętość. Po pewnym czasie staje się łatwo wyczuwalny podczas pielęgnacji naszego pupila, a jeszcze później bywa widoczny wystając ponad sierść. Jednak u ras długowłosych możemy w ogóle nie dostrzec kleszcza.
Ze względu na silne przyleganie do skóry, kleszcza trzeba usuwać delikatnie, by nie oderwać jego poszczególnych części. W takim przypadku warto użyć pęsety z drobnymi końcówkami, którymi chwyta się pasożyta możliwie blisko skóry psa. Następnie zdecydowanym ruchem należy wyciągnąć kleszcza. Istotne jest, by nie naciskać nadto samego kleszcza, ponieważ niepokojony wypluwa zawartość własnego przewodu pokarmowego do krwiobiegu żywiciela. Jest to najbardziej niebezpieczny moment, gdyż w przypadku zarażonego kleszcza, wraz ze śliną do krwiobiegu żywiciela przedostają się chorobotwórcze patogeny, odpowiedzialne za choroby odkleszczowe (babeszjoza, borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu i inne).
Na rynku można znaleźć, niedrogie a zarazem poręczne specjalne urządzenia do usuwania kleszczy, które znacznie ułatwiają przeprowadzenie zabiegu usuwania kleszczy. Jeśli ktokolwiek ma trudności z usunięciem kleszczy ze swojego pupila, warto udać się do lekarza weterynarii. Tam zawsze uzyskamy fachową pomoc.
Kleszcze u psa. Jak postępować z psem?
Kleszcze u psów spotyka się dość często. Można powiedzieć, że z roku na rok coraz częściej. Pies biegając bez smyczy narażony jest na kontakt z tymi pajęczakami. Trudno jest jednak zabronić psu ruchu bez uwięzi (smyczy). W celu zabezpieczenia psa przed kleszczami najlepiej jest udać się do lekarza weterynarii po poradę. Lekarz w zależności od potrzeb, stylu życia psa i jego właściciela dobierze najlepiej pasujący do oczekiwań lek. W przypadku zwalczania kleszczy i zapobiegania chorobom przez nie przenoszonym najskuteczniejsze jest zapobieganie atakom pajęczaków. Weterynaria dysponuje całym arsenałem skutecznych leków przeciwko kleszczom. Należy jedynie potrafić odpowiednio je stosować. Niezależnie od zawartości samych substancji czynnych w danym preparacie, niezwykle ważna jest postać w jakiej lek jest stosowany. Może to być obroża, krople, tabletki lub szampony. Lekarze weterynarii służą fachową poradą.