Jak wyglądają i czym są tasiemce?
Tasiemce to pasożyty wewnętrzne z grupy robaków płaskich.
Dojrzałe formy tych pasożytów mają postać białych tasiemek. Długość tasiemców uzależniona jest od gatunku, do którego należą. Najmniejsze mają do 6 mm długości (np. bąblowiec jednojamowy i wielojamowy), a największe osiągają do 20 metrów długości (Bruzdogłowiec szeroki). Ciało tasiemca składa się z główki (zwanej skoleksem), szyjki i członów (proglotydów). W zależności od gatunku, główka tasiemców zaopatrzona jest w różne struktury (bruzdy, przyssawki, haki) służące umocowaniu się w przewodzie pokarmowym żywiciela. Formami za pośrednictwem których tasiemce się rozmnażają są jaja zawierające onkosferę (stadium larwalne tasiemca) wydalane do środowiska z kałem zarażonych zwierząt. Jaja są od razu gotowe do zarażenia kolejnego żywiciela (czym różnią się od jaj nicieni i przywr)..
Dorosłe tasiemce pasożytują w przewodzie pokarmowym żywicieli ostatecznych, a postacie larwalne rozwijają się w tkankach i narządach wewnętrznych żywicieli pośrednich.
Żywiciele ostateczni, którymi mogą być zarówno ludzie jak i zwierzęta wydalają jaja tasiemców, którymi zarażają się żywiciele pośredni. Rolę tych ostatnich mogą pełnić duże zwierzęta, takie jak świnie (żywiciel pośredni bąblowca lub tasiemca uzbrojonego), bydło, owce i kozy (żywiciele tasiemica nieuzbrojonego) albo gryzonie (żywiciele pośredni bąblowca wielojamowego). Człowiek lub zwierzę po zjedzeniu stadióww larwalnych z mięsem lub narządami żywiciela pośredniego staje się żywicielem ostatecznym.